BabyGrow hakkında

By Figen ÖZERCAN, 11 Ekim 2015

 

Önceki yazımızda giriş yaptığımız annelikle beraber yeni annelerin olmazsa olmazı olacak bir andorid uygulamadan da bahsetmeden olmaz. Bu da “BabyTalky”den sonra eşimin ikinci olarak annelerin hizmetine sunmuş olduğu cep telefonu uygulaması “BabyGrow”. Açıkçası ben Nihal’in yeni doğduğu dönemde böyle kapsamlı bir uygulamadan faydalanmayı çok isterdim.

Dedik ya anne bebeğinin özellikle doğduğu andan ilk  bir yaşına kadarki döneminde daha önce hiç karşılaşmadığı bir çok şeyle karşılaşıyor ve hat safhada endişeli oluyor. Bebeğimin gelişimi nasıl? En son hangi tarihte hangi aşıyı oldu bir sonraki aşısı ne zaman? En son hangi memeyi kaç dakika emzirdim? Hastaysa ilaç zamanı geldi mi hangi ilacı kaçta verdim günde kaç kere verilecek? En son ne zaman kakasını yaptığı ve kakasında gözlenen anormal bir durum olup olmadığı; özellikle ilk ay önemli olan uyku saatleri her iki saatte bir uyandırma takibi; kısacası bir çok şeyi takip etmek zorunda oluyoruz.

İşte bu yüzden bu uygulama sayesinde kafanızda uçuşan birçok soruya yanıt bulabildiğiniz gibi bebeğinize ait her türlü veriyi de burada saklama imkanına da sahipsiniz. Size de oluyor mu bilmiyorum ama ben ne zaman Nihal’i doktora götürsem panikten sormak istediğim soruların hepsini unuturdum. Birkaç kere elimde not kağıtlarıyla doktorun karşısına çıkmışlığım bile var :)

Şimdi bir bebeğim olsa, bu uygulamayı hemen indirir ve bebeğimin verilerini gün gün kaydederdim. Bu tür profesyonel veri girme sistemleri aylık rutin kontrollerde hem doktorlarımızın hem de bebek hemşirelerimizin çok işine yarar ve bizim bilgili ve ilgili tavırlarımız sayesinde bize yaklaşımları da farklı olur diye düşünüyorum.

Share

Yorumlar

Yorumlar